Polskie gejowskie power couples

„Czasy takie niespokojne, róbmy miłość, a nie wojnę” śpiewa Maria Peszek. Z niespokojnymi czasami ma rację, z miłością zdecydowanie też. A co do wojny, to wojowników potrzebujemy teraz bardziej niż kiedykolwiek.

Najlepiej takich wojowników, którzy będą potrafili z jednej strony dzielić się miłością i dobrą energią, a z drugiej, w ważnych momentach zawalczyć. A ponieważ już od czasów starożytnej Grecji wiemy, że największa siła w zakochanych parach (to oddziały składające się z gejowskich par były nad wyraz skuteczne w walce ze Spartanami), to i u nas warto zwrócić uwagę na pary gejów, które (każda po swojemu) walczą o równe prawa. 💪💪🌈

Oto lista polskich gejowskich power couples – nie dość, że angażują się w walkę o równość, to jeszcze są cute as f*ck (może dlatego, że aktywizm jest sexy?)

 

Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek

Przez niektórych nazywani (oby proroczo) polską gejowską Pierwszą Parą. Prezydent Słupska i jego partner, doktor nauk prawnych, od lat angażują się w walkę o równe prawa i przeciwdziałanie dyskryminacji. Wielu z nas mocniej zabiły serca, gdy oglądaliśmy zdjęcia z ostatniego szczytu NATO, na którym mąż premiera Luksemburga towarzyszył partnerkom innych przywódców. Krzysztof Śmiszek doskonale pasowałby do tego grona. #Robertmusisz!

 

Hubert Sobecki i Oktawiusz Chrzanowski

Niewiele jest ostatnio ważnych wydarzeń dla społeczności LGBT+, na których nie byłoby Huberta, prezesa Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza i jego partnera Oktawiusza, członka zarządu MNW. Wraz z całą ekipą MNW nie tylko dbają o to, żeby głos społeczności LGBT+ był w Polsce słyszalny (i słyszany), ale też konsekwentnie wykonują pozytywistyczną pracę u podstaw – budują społeczność, prowadzą badania, lobbują i edukują.

 

Bart Staszewski i Sławek Wodzyński

Ale żeby nie było, że MNW to tylko pozytywizm… Są też romantyczne zrywy. To dwaj inni członkowie MNW, Bartek i Sławek, zadbali o to, by Grzegorz Schetyna i Platforma Obywatelska usłyszeli pamiętne już „Gdzie są związki Schetyna!? Nie jesteśmy ślepą uliczką”. Będziemy kiedyś opowiadać o tym dzieciom i wnukom (nawet jeśli nie własnym), wspominając ważne momenty w walce o równe prawa w Polsce (i pokazując jednocześnie film „Artykuł Osiemnasty”, którego Bart jest reżyserem, a Sławek współscenarzystą).

Filming in #superstacja #documentary #lgbtrights #poland #newsroom

A post shared by Bart Staszewski (@stanley_whereareu) on

 

Arek Kluk i Jacek Jelonek

Niektórzy twierdzą, że Poznań to najbardziej gejowskie (lgbt+owskie…) miasto w Polsce. Na taką opinię miasta od dwóch lat ciężko pracuje Grupa Stonewall. I to właśnie tam (i nie tylko tam, bo chłopaków widać na wszystkich marszach równości i najważniejszych protestach i manifestacjach) działa i żyje kolejna gejowska power couple, czyli Arek, prezes Stowarzyszenia Grupa Stonewall i Jacek, jego partner.

 

Jakub Kwieciński i Dawid Mycek

Zaczęli bardzo niewinnie – ładna plaża, para przystojniaków i udawanie, że śpiewają hit zespołu Roxette. Potem udowodnili, że śpiewać tak naprawdę nie potrafią (choć z lipsynchowych teledysków nie zrezygnowali). Najważniejsze jest jednak to, że udowodnili również coś znacznie ważniejszego – że dwóch polskich gejów może trafić do mainstreamowych mediów, pokazywać jak się kochają i jednocześnie w wyważony sposób prezentować nasze racje i argumenty. Nawet jeśli ceną jest hejt, z jakim w nas wszystkich imieniu muszą się mierzyć. I mierzą się. Bardzo dzielnie i bardzo mądrze, bo przekuwają ten hejt w wiele inicjatyw budujących całą społeczność (więcej tutaj) 💖

#JakubiDawidChrystusemPolskiejSpołecznościLGBT+

 

Tomasz Raczek i Marcin Szczygielski

Jedna z pierwszych wyoutowanych znanych par gejowskich w Polsce. I nawet jeśli nie widać ich w pierwszych szeregach marszów i manifestacji, to odważnie zabierają głos w najważniejszych kwestiach.

W Petersburgu…

A post shared by Tomasz Raczek (@tomekraczek) on

A post shared by Tomasz Raczek (@tomekraczek) on

 

Piotr Sokołowski i Paweł Dworak

Aktywizm niejedno ma imię, a równościowe i antydyskryminacyjne przekazy docierają do ludzi różnymi drogami. A że jednym z najpopularniejszych obecnie mediów jest Youtube, to na całym świecie i tutaj kwitnie aktywizm. U nas w Polsce nosi on na przykład imiona Piotr i Paweł, którzy swoimi historiami, a przede wszystkim niespożytymi pokładami optymizmu i pozytywnej energii wnoszą tęczę pod strzechy polskich domostw (nie tylko tęczowych).

 

Jędrzej Idziak-Sępkowski i Marek Idziak-Sępkowski

Jędrzej i Marek, czyli Nasze Wielkie Krakowskie Wesele to pierwsza gejowska para, która w Polsce wyprawiła sobie wesele i nagłośniła je w mediach. Jędrzej i Marek postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i wycisnąć z naszego kulawego systemu prawnego tyle, ile się da. Podpisali szereg aktów notarialnych oraz umowę zawarcia partnerstwa i przyjęli nawzajem swoje nazwiska. I nie bali się tą wiedzą podzielić z innymi. A że sami zdają sobie sprawę, że rozwiązania, które zastosowali, tylko częściowo dają im to, o czym marzą, to dalej angażują się w ważne dla LGBT+ kwestie i wydarzenia.

 

Michał Kwiatkowski i Maxim Assenza

Świat ma Ricky’ego Martina i jego narzeczonego Jwana Yosifa, my (i Francja) mamy piosenkarza Michała Kwiatkowskiego i jego narzeczonego Maxima Assenza. Na co dzień mieszkają we Francji, ale często przyjeżdżają do Polski, a jak już przyjeżdżają to chodzą do Dzień Dobry TVN i opowiadają Polakom przed telewizorami o swoim wspólnym życiu. Ostatnio opowiedzieli m.in. o tym, że w lipcu biorą ślub. I niby nic wielkiego, ale dzieci przed telewizorami siedzą, słuchają i nasiąkają tolerancją (ich rodzice również).

Échappée cracovienne #Cracovie #Kraków #Lovepolska

A post shared by Maxim Asnza (@maximasnza) on

 

Krzysiek Łoś i Grzegorz Lepianka oraz Wojtek Piątkowski i Michał Napielski

Na koniec dwie pary, które ani nie są znane z pierwszych stron gazet, ani nie prezesują organizacjom LGBT+, ale to one mogą wkrótce wywalczyć nam równe prawa. No może nie sami, bo razem z zastępem prawników z Koalicji na rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej (której członkiem jest także Krzysztof Śmiszek z pierwszej power couple 💖) oraz z 3 innymi parami będą walczyć o równe prawa przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. W analogicznej sprawie par włoskich Strasburg kilka lat temu nakazał Włochom wprowadzenie regulacji dla par jednopłciowych. Związki partnerskie we Włoszech zalegalizowano w zeszłym roku. Trzymamy kciuki i cierpliwie czekamy.

Oto Krzysztof i Grzegorz

oraz Wojtek i Michał

 

(Odwiedzono 13 224 10, 1 wizyt dzisiaj)

6 thoughts on “Polskie gejowskie power couples

 • Maj 30, 2017 at 11:30 am
  Permalink

  Z tego co wiem to jest Paweł Dworak, a nie Dwornik 😛

  Reply
  • OUTy
   Maj 30, 2017 at 2:15 pm
   Permalink

   Racja, poprawione. Dzięki

   Reply
 • Czerwiec 6, 2017 at 11:13 pm
  Permalink

  Ohhh a ja cały czas liczyłem na to ze Jacek Jelonek jest do wzięcia ;(

  Reply
  • OUTy
   Czerwiec 7, 2017 at 6:39 pm
   Permalink

   Kawa nie wyklucza herbaty… 😀

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *