Wszystko o naszych matkach

Dziś Dzień Matki, czyli jak podpowiada Wikipedia „święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich matek”. Czyli dla mam gejów również. Choć nasze gejowskie mamy nie są takie jak wszystkie. Życie (ślepy los/Bóg taki albo inny/matka natura – niepotrzebne skreślić) podarowało im coś, czego się pewnie nie spodziewały – syna geja. I trzeba uczciwie przyznać, że różnie sobie z tym darem radzą. Oto 13 typów gejowskich matek.

 

1. Matka Aktywistka

Bardziej progejowska niż ty sam. Jeszcze nie wiesz, że jest jakiś marsz, parada, czy manifestacja, a ona już biegnie z tęczową flagą. W wersji cyfrowej matka aktywistka rządzi na facebooku – zawsze skomentuje, poradzi, wesprze, a jak trzeba skrytykuje. Czasem jej zachowanie bywa krępujące, ale w końcu walczy o słuszną sprawę😍. Doskonałym przykładem takiej matki jest Debbie z serialu „Queer as folk”.

 

2. Matka Wiedząca Przed Tobą

Typ matki, która zazwyczaj wie lepiej. I wie też wcześniej. Wiedziała też, że jesteś gejem, zanim ty w pełni zaakceptowałeś ten fakt. Ale czekała cierpliwie. I o ile dla ciebie sam coming out był mega stresującym wydarzeniem, ona była przygotowana.

 

3. Matka Wypierająca

Ile razy byś jej nie powtarzał, że jesteś gejem, komentował bezpruderyjnie ciała najprzystojniejszych aktorów, zostawiał gejowskie świerszczyki na kuchennym stole, a nawet przedstawiał kolejnych chłopaków – nie dociera. Wyparła słowo gej ze swojej głowy, co urodziny i wigilia życzy ci, żebyś w końcu znalazł dziewczynę, a jeszcze częściej powtarza jakby już chciała mieć wnuki…

 

4. Matka Zmagająca się

Miota się. I chciałaby i się boi. A nawet jeśli powoli przestaje się bać, to nie do końca wie, co powinna zrobić, jak powinna się zachować. Jeśli jeszcze nie widziałeś spektaklu „Matki i synowie” warszawskiego Teatru Polonia, to koniecznie się wybierz (szczegóły tutaj). I zaproś swoją mamę.

 

5. Matka (zbyt)Wierząca

Homoseksualizm to grzech! Głęboko w to wierzy i nie potrafisz przebić się przez jej wiarę z żadną racjonalną argumentacją. Ciągle wierzy, że odnajdziesz Boga, który pomoże się wyjść z grzechu. Wysyła cię na rekolekcje, umawia na rozmowy z księdzem, codziennie odmawia w twojej intencji piętnaście zdrowasiek.

 

6. Matka Odważna

Nikt nie będzie cię chronił  bronił tak jak ona. Jeśli tylko zauważy gdzieś najmniejsze przejawy homofobii, rzuci się na homofoba jak matka lwica broniąca małego lwiątka. Jeśli trzeba gdzieś oficjalnie cię wesprzeć, pokazać swoją twarz, dumnie powiedzieć „ja, matka geja”, nie zawaha się ani chwili.

 

7. Matka Swatka

Najważniejsze dla niej, żebyś nie był sam. I wykorzysta każdą okazję, żeby ci pomóc znaleźć chłopaka (nawet jeśli jej pomocy nie chcesz). Umówi z bogaczem…

…albo siłą wypchnie na imprezę do gejowskiego klubu lub założy profil na Grindrze albo Tinderze…

8. Matka Zgrywuska

Nie ma dla niej tematów tabu, nie ma tematów, z których nie zażartowałaby. A twoje gejostwo jest dla niej wybornym tematem do dowcipkowania (a może w taki sposób radzi sobie i oswaja całą sytuację?)

 

9. Matka Przybrana

Czasem z naszymi rodzonymi matkami tracimy kontakt. I czasem tak po prostu musi być. Na szczęście często udaje się znaleźć kogoś, kto będzie matką zastępczą – bardziej tolerancyjna ciotka, babcia, przyjaciółka z pracy. Dziś też jest ich święto. I również Matki wszystkich gejów, Mamy Ru❤

 

10. Matka „to wszystko moja wina”

Zamiast skupić się na tobie, cały czas szuka przyczyn. I zazwyczaj znajduje je w sobie… „Może byłam nadopiekuńcza?”, „Może za długo karmiłam piersią?”, „Może nie powinnam pozwolić mu tak często bawić się kucykami ze starszą siostrą?”…

 

11. Matka Cierpiętnica

Nie rozumie, dlaczego jej to robisz! Za jakie grzechy musi mieć syna geja!? Co powiedzą sąsiedzi, jak się pokaże w sklepie, gdy się wyda?! Dlaczego trafiło akurat na nią?! Świat sprzysiągł się przeciwko niej, a ty robisz jej na złość.

 

12. Matka „nie chcę cię więcej znać”

Najbardziej przykry i dramatyczny przypadek. Odcina się od ciebie, zdarza się, że wyrzuca z domu, udaje, że nie istniejesz dla niej. Ale tak naprawdę nie zapomina. I oby kiedyś potrafiła zrozumieć i się opamiętać.

 

13. Matka Podwójna

Na szczęście, gdy miałeś życiowego pecha i trafiła ci się matka z punktu 12, los może się odwrócić i trafisz na partnera, którego matka stanie na wysokości zadania i będziesz dla niej prawie jak drugi syn. KaDo tak mają.

 

Wyłania się z tego wszystkiego obrazek słodko-gorzki, więc żeby zakończyć pozytywnym akcentem, kliknij tutaj i obejrzyj wyprodukowany przez Kampanię Przeciw Homofobii film „Moje jest inne” – pierwszy w Polsce dokument opowiadający historie matek (i innych bliskich) osób LGBT+, które w niezwykle szczerych rozmowach mówią o rodzicielstwie i miłości do swoich homoseksualnych dzieci. I nie zapomnij pokazać go swojej mamie. 💖💖💖

(Odwiedzono 3 231 10, 1 wizyt dzisiaj)

One thought on “Wszystko o naszych matkach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *