OUTy 100: Ranking 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków LGBT+

Przedstawiamy OUTy 100, czyli listę 100 najbardziej wpływowych osób LGBT+ w Polsce w 2016 roku.

Po co powstał ranking?

Celem zestawienia jest pokazać po pierwsze, że w Polsce nie brakuje wyoutowanych osób i wysłać jasny sygnał do całej społeczności LGBT+: „nie jesteście sami”. Po drugie, że w Polsce nie brakuje prawdziwych bojowników o prawa osób LGBT+ – sygnał „chodźcie z nami”. Po trzecie, że nieheteroseksualna orientacja lub transpłciowość nie tylko nie przeszkadzają osiągnąć sukcesu, wręcz przeciwnie – wielokrotnie pozwalają go zrealizować – sygnał „będzie lepiej”.  Po czwarte, chcemy pokazać, że o prawa LGBT+ można walczyć w rozmaity sposób. Nie każdy został „powołany” do społecznego aktywizmu, ale często wystarczy po prostu, by znana osoba publicznie się wyoutowała.

 

Kto jest na liście?

Chcemy pokazać jak zróżnicowane jest nasze środowisko. Na liście znajdziemy m.in. twórców kultury, profesorów, dziennikarzy i publicystów, polityków, youtuberów, biznesmenów, drag queens, sołtysów i duchownych.

W przypadku jakże ważnych dla środowiska LGBT+ w Polsce organizacji pozarządowych na liście staraliśmy się umieścić ich liderów: prezeski_ów i członkinie_ów zarządów, czy też osoby reprezentujące organizacje w mediach. Zdajemy sobie jednak sprawę, że tak naprawdę sukcesy poszczególnych organizacji opierają się na pracy bardzo wielu ludzi, a samo zarządzanie nimi prowadzone jest w sposób bardzo demokratyczny. Dlatego wyróżnienie konkretnych osób powinno być traktowane jako wyróżnienie dla całej organizacji.

 

Czym nie ma być ranking OUTy 100?

Lista NIE powstała po to, by dzielić lub skłócać środowisko. Wszystkie osoby, które na listę trafiły są w naszym odbiorze bohaterami LGBT+, za co serdecznie im dziękujemy i gratulujemy.

 

Jak powstała lista 100 najbardziej wpływowych osób LGBT+ w Polsce?

O znalezieniu się na liście OUTy 100 i konkretnym miejscu na niej przesądziły kryteria ilościowe (takie jak zasięg, liczba wyszukań w Google) oraz jakościowe (np. wpływ na społeczność LGBT, nasze prawa, na kulturę itp.) – więcej o metodyce powstania rankingu TUTAJ.

 

Ranking OUTy 100 2016

Jest to pierwszy taki ranking w Polsce (choć podobne istnieją w innych krajach od dawna) i chcielibyśmy, by był dopiero początkiem. A skoro już o początku, to po prostu zacznijmy:

Miejsca 100-20

TOP 20

TOP 3

 

 

Kogo Waszym zdaniem zabrakło w pierwszej setce? Kto powinien być wyżej? Czekamy na komentarze!

 

13 thoughts on “OUTy 100: Ranking 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków LGBT+

  • Grudzień 29, 2016 at 8:36 am
    Permalink

    Trochę przykre jest to, że Szymona Niemca daliście niżej niż np. Jędrzeja i Marka Idziaków-Sępkowskich. Moim zdaniem ks. Szymon powinien być w pierwszej 30 a nie w ostatniej 20… Bez niego nie było by 1 parady równości, bez niego nie byłoby wielu innych eventów… A bez urazy dla Jędrzeja i Marka – ale co zrobili poza tym że „machają flagami” na paradach i wzięli de facto nie uznawany w Polsce „ślub”, a właściwie zrobili kilka zmian w USC i u notariusza? Mam wrażenie także, że niektórych z pierwszej 20. zbytnio promujecie… ale nie będę wskazywał palcem.

    Reply
    • OUTy
      Grudzień 29, 2016 at 9:07 am
      Permalink

      Igor, dzięki za komentarz. Zwróć uwagę, że mówimy o wpływie tych osób w 2016 roku, a nie w ciągu ostatnich 20 lat. Szymon Niemiec ma gigantyczne zasługi dla polskiego ruchu LGBT+ i dla całej społeczności, niemniej już od kilku lat nie działa aktywnie. Do tego kryteria ilościowe (liczba wyszukań w google, liczba followersów w mediach społecznościowych) też nie pomagają. Ale zdajemy sobie sprawę z tego, że gdyby nie Szymon, to żyłoby nam się dzisiaj pewnie inaczej.

      Co do Twojego komentarza o pierwszej 20 to mamy wrażenie, że te osoby wystarczająco dużo robią, by promowały się same (w dobrym tego słowa znaczeniu). A jeśli chcesz, żebyśmy wytłumaczyli coś konkretnego, to finger-pointing będzie potrzebny 🙂

      Reply
  • Grudzień 29, 2016 at 9:39 am
    Permalink

    Mało wiarygodny ten ranking. Brakuje chociażby pary z Krakowa – Daniela Galosa i Huberta Centkowskiego, którzy głośno, przed całą Polską opowiedzieli o swoim pobiciu. To ogromna odwaga. Kilkakrotnie później występowali w mediach, opowiadając o zjawisku homofobii. Biorą aktywny udział w dążeniach do zmian w prawie (małżeństwa) Współpracują z telewizją TVN w zakresie edukowania o tolerancji. W przyszłym roku biorą ślub, z którego dokument realizuje właśnie TVN. Wiem, bo przygotowuję się do wywiadu z nimi. Zupełnie pomijam wywiad jakiego udzielili dla francuskiego „La Liberation” o sytuacji osób LGBT w Polsce. Jeśli to nie jest „wpływowe” to co jest?

    Reply
  • Grudzień 29, 2016 at 12:28 pm
    Permalink

    Macie trochę nieaktualne dane 😉 Mariusz Kurc nie może być w grupie inicjatywnej, bo ta od paru lat nie istnieje 😉
    A może Marta Abramowicz – prezeska KPH przez wiele lat (jedyna, niewymieniona na liście), napisała książkę o zakonnicach (również les), autorka wielu raportów o sytuacji osób LGBTQ w Polsce?
    A może profesor Krzemiński, którego coming out znalazł się w prasie międzynarodowej (w 2010 roku), autor Raport o mniejszościach seksualnych „Naznaczeni”, który od wielu lat zajmuje się tym tematem od strony naukowej?
    A może Tomasz Bączkowski, który organizował parady przez wiele lat i zorganizował EuroPride w Warszawie?
    Ola Sowa za Queerowy Maj? Zrobiła więcej niż Patryk w Bez!miarze.
    A może Ania Ygi, która wielokrotnie zwracała uwagę na nasze sprawy (niekoniecznie w konwencjonalny sposób, ale nie można odmówić jej skuteczności 😉
    Andrzej Bulski za „Inaczej”?
    Oni wszyscy są mniej ważni dla środowiska niż 2 gejów vlogerów (z szacunkiem do tego, co chłopaki robią, ale jaki mają wpływ na Polskę?). Oni mają 500 subskrypcji na YouTube i 400 lajków na Fejsie… To już Czaplicka jest bardziej słynną lesbą i więcej robi dla promocji lesbijstwa w Polsce ze swoimi zasięgami wśród heteryków. Wpływ na kulturę może niewielki, ale jedna z niewielu relatywnie znanych lesbijek w biznesie. Raczej wnosi więcej jakości niż, znów z szacunkiem i docenianiem pracy, niektóre wymienione osoby np. drag queen. Skoro w w DQ jesteśmy to gdzie Kim Lee? Gdzie Żaklina?

    I dlaczego Blecharz jest bardziej niż Jacyków? Może wystarczyło listę, bez przyznawania miejsc?

    O metodyce można się dowiedzieć tyle: Error establishing a database connection

    Nie fair jest również przypisywanie Hubertowi, Arkowi czy Agacie zasług całej organizacji, na którą pracuje kilkadziesiąt osób. Członkowie zarządu Lambdy są – innych organizacji nie. A dlaczego fakt, że w Poznaniu prezydent jest bardziej przyjazny środowisku, ma powodować, że Arek jest doceniany bardziej niż prezesi i prezeski innych organizacji – działający często w trudniejszych warunkach politycznych?

    Mogę tak wymieniać długo – widać, że listę robi ktoś, kto w branży jest od niedawna i zachwyca się tylko tym, co dzieje się w ciągu ostatnich lat, a historia LGBTQ w Polsce sięga lat 80 (przynajmniej). To przykre, że tyle osób wykluczono, bo nie są „świeże”. Jasne, ranking 2016, ale część z tych osób działało również w tym roku i to, że nie zrobili wielkiego łup w tym, nie oznacza, że zrobili mniej niż kilka dq czy właścicieli klubów.

    Reply
    • OUTy
      Grudzień 31, 2016 at 9:44 am
      Permalink

      Dziękujemy za konstruktywną krytykę. Co do wskazanych błędów – już poprawione. Co do wskazanych nazwisk – dziękujemy za zwrócenie uwagi. Co do tego, że pewnych osób nie ma, musieliśmy przy ustalaniu metodyki dokonać pewnych wyborów – np. patrzeć głównie na 2016 rok, a nie na historię – niejednokrotnie bardzo chwalebną (metodyka już działa, przepraszamy za problemy IT). Rzeczywiście niektórych nazwisk nie znaliśmy, rzeczywiście nie jesteśmy w branży od nastu lat. Wszystkie te uwagi przyjmujemy i traktujemy jako możliwość lepszej pracy w przyszłości.

      Reply
  • Grudzień 29, 2016 at 9:07 pm
    Permalink

    Maria Janion na szarym końcu, a vlogerzy w czołówce? I to według Waszych kryteriów?

    Reply
  • Styczeń 1, 2017 at 1:13 pm
    Permalink

    Strasznie subiektywny ten ranking. Musiał go sporządzać właściciel blok baru, tylko tym można uzasadnić obecnośc na liście jego czy Aldony Relaks (która licząc nawet za sam rok 2016 nie miałaby szansy zmieścić się w TOp30 drag queens). A skoro „musieliśmy przy ustalaniu metodyki dokonać pewnych wyborów – np. patrzeć głównie na 2016 rok” – co takiego w 2016 zrobił Damian Graczyk i Fabyka Równości z Łodzi? Bo chyba zniknęli.

    Reply
    • OUTy
      Styczeń 1, 2017 at 5:41 pm
      Permalink

      Alan, witamy ponownie. Dziękujemy za kolejny komentarz. Cieszy nas, że ranking budzi w Tobie aż takie emocje. Żałujemy, ale nie jesteśmy właścicielami Blok Baru. Gdyby nasuwały Ci się kolejne tego typu pytania, to nie jesteśmy też Aldoną Relaks ani nikim z tej listy. Co do Fabryki Równości, to nie. Nie zniknęli, mało tego – zorganizowali nawet łódzki marsz równości w tym roku.

      Cieszy nas każdy komentarz, ale smucą nas te, w których deprecjonuje się poszczególne nazwiska. Dużo bardziej konstruktywne byłoby, gdybyś wymienił kogo Ci na tej liście brakuje i dlaczego. Pozdrawiamy

      Reply
    • Styczeń 4, 2017 at 6:37 pm
      Permalink

      Tylko czy inne DQ zajmują się promocją? Czy organizują festiwale i współdziałania z organizacjami? Widzisz inne DQ zajmują się tylko tym jak by tu wyglądać a Aldona świetnie wygląda i do tego coś robi

      Reply
  • Styczeń 2, 2017 at 6:32 pm
    Permalink

    W rankingu znalazło się bardzo wielu Vlogerów. Tym bardziej dziwi mnie brak w zestawieniu Jakuba Króla, który ma zdecydowanie większą oglądalność i zmierzył się z niesamowita falą hejtu za filmik z makijażem dla chłopaka. A poza tym filmem miał jeszcze kilka innych bardzo udanych.

    Reply
    • OUTy
      Styczeń 3, 2017 at 1:02 am
      Permalink

      Maciek, dzięki za zwrócenie uwagi na Jakuba. Rzeczywiście prowadzi bardzo ciekawy kanał! Czujemy, że zaczniemy o nim pisać 🙂

      Reply
  • Styczeń 2, 2017 at 9:40 pm
    Permalink

    Witam,

    bardzo fajnie , że wyszliście z inicjatywą prowadzenia tego portalu. To na pewno wielki krok dla naszego środowiska, trzymam za Was kciuki.
    W rankingu brakuje mi jednej osoby która jest ważna dla środowiska lgbt, a szczególnie L. Patrycja Malinowska. Wokalistka która otwarcie mówi o swojej nieheteronormatywności w mediach , jest znana w środowisku mediowym i akceptowana wraz ze swoją kobietą.

    Pozdrawiam !

    Reply
    • OUTy
      Styczeń 3, 2017 at 12:58 am
      Permalink