11 powodów, dla których musisz znać (i kochać) Harvey’a Milka

27 listopada minęło 38 lat od zabójstwa Harvey’a. Harvey Milk był pierwszym wyoutowanym gejem wybranym na publiczne stanowisko w USA. Ale powiedzieć o nim tyle, to nie powiedzieć nic.

Oto 11 powodów, dla których każdy gej powinen znać Harveya Milka
1. Harvey Milk walczył o prawa osób LGBT i ich widoczność w społeczeństwie

hm10

 

2. Harvey Milk zachęcał społeczność LGBT do angażowania się w politykę

hm9

 

3. Harvey się nie poddawał

Na przykład, trzy razy bezskutecznie startował do rady miejskiej San Francisco, zanim został wybrany na urząd radnego w 1977 roku.

hm2

 

4. Harvey nie chodził na zgniłe kompromisy

Nigdy nie chciał taktycznie chować „niewygodnych” gejów w szafie. Wręcz przeciwnie, promował prawa wszystkich osób LGBT bez względu na to, jak niewygodni i trudni do zaakceptowania byli dla heteronormatywnego społeczeństwa.

nocompromise

5. Harvey znał siłę coming outu

Każda osoba homoseksualna musi się wyoutować. Wiem, że to trudne, ale musicie. Musicie powiedzieć swej rodzinie – bliższej i dalszej. Rodziców może zaboleć, ale jeśli im nie powiecie – to was zaboli, gdy zobaczycie, na kogo oni głosują bez wiedzy o was.
Musicie powiedzieć swym przyjaciołom – jeśli to są prawdziwi przyjaciele. Musicie powiedzieć tym, z którymi pracujcie i tym, u których robicie zakupy. Jeśli oni wszyscy będą wiedzieli, to wszystkie mity, wszystkie kłamstwa, wszystkie stereotypy i uprzedzenia padną. A poza tym, poczujecie się dużo lepiej

6. Harvey chronił najmłodsze osoby LGBT

hm8

 

7. Harvey pomógł stworzyć gejowską flagę jako symbol ruchu LGBT

Harvey zainicjował stworzenie nowego w tamtych czasach symbolu dla ruchu LGBT. Do tej pory używano bowiem różowego trójkąta – symbolu narzuconego przez nazistów i kojarzącego się z bolesnymi prześladowaniami. Tęczową flagę stworzył artysta o imieniu Golbert Baker.

hmzflaga

8. Harvey był świetnym mówcą

 

9. Było z niego niezłe ciacho 🙂

hm1

 

10. Harvey zdobył Oscara

No może nie sam Harvey, ale Dustin Lance Black – scenarzysta filmu Obywatel Milk oraz Sean Penn rewelacyjnie Harvey’a grający:

 

11. Harvey ma swój statek

Harvey służył w armii amerykańskiej w czasie wojny w Korei. W uznaniu jego późniejszej walki o prawa człowieka Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych nazwała w sierpniu 2016 r. jego imieniem jeden ze swoich okrętów – USNS Harvey Milk

harvey-milk-navy-ship

 

 

(Odwiedzono 304 10, 1 wizyt dzisiaj)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *