„Tęczowy piątek” w szkołach – przegląd reakcji mediów

Kampania Przeciw Homofobii zorganizowała akcję „Tęczowy piątek” (tytułowe zdjęcie pochodzi ze strony KPH) 28 października 2016 roku. Zachęcając nauczycielki i nauczycieli do wzięcia udziału w akcji organizatorzy pisali:

Dołącz do grona otwartych nauczycielek i nauczycieli i wywieś wybrany przez Ciebie plakat u siebie w klasie lub na korytarzu, przypnij sobie znak ruchu sojuszniczego, aby pokazać, że osoby LGBT mogą na Ciebie liczyć. Opowiedz kolegom i koleżankom z kadry nauczycielskiej, że wparcie różnorodności nie wymaga dużo, a dla młodzieży, która tego potrzebuje wiele znaczy. Szkoły w Polsce mają szansę stać się miejscem przyjaznym młodzieży LGBT. Czy tak będzie zależy od nauczycieli i nauczycielek, którzy mają bezpośredni kontakt z uczniami i uczennicami.

Do akcji zgłosiło się 75 polskich szkół. Poniżej przegląd najciekawszych (choć w wielu przypadkach zdecydowanie nie najmądrzejszych) komentarzy i opinii na temat „Tęczowego piątku”, które pojawiły się w mediach:

Metro Warszawa, gazeta.pl (Ewa Jankowska)

W akcji wzięło udział 10 warszawskich szkół, w artykule przedstawiono wypowiedzi jednego ze „wspierających nauczycieli”, Kamila Olaka:

Sam wyszedłem z tą inicjatywą, oczywiście za zgodą dyrektora szkoły. Prowadzę w szkole lekcję WOS-u i dziś w związku z „tęczowym piątkiem” prowadzę warsztaty, które mają uświadomić, jakie są przejawy, źródła i skutki homofobii. Młodzież najpierw pracuje w grupach, a następnie odbywamy dyskusję na temat różnych przejawów homofobii.

Cały artykuł przeczytaj tutaj.

Gazeta Wyborcza, wyborcza.pl (Paweł Kośmiński)

Artykuł „Dziś „tęczowy piątek” w polskich szkołach. By każdy uczeń czuł się dobrze. Ale posłowie PiS protestują” informuje o alarmie, który akcja wywołała wśród prawicowych i katolickich mediów oraz posłów partii rządzącej. Po raz kolejny wyjątkową aktywność wykazuje również instytut Ordo Iuris (tak, tak, ci sami, którzy chcą wprowadzenia w Polsce jednej z najbardziej restrykcyjnych ustaw antyaborcyjnych na świecie):

Teraz przygotował „rodzicielskie oświadczenie wychowawcze”, które ma być wyrazem „odmowy udziału dziecka we wszelkich wykraczających poza program szkolny działaniach propagandowych, opartych na ideologii gender, ideologicznych koncepcjach płci ‘kulturowej’ lub ‘społecznej’ oraz tożsamości płciowej i seksualnej”. Tym rodzicom, których oświadczenie „zostanie zignorowane przez szkołę”, Ordo Iuris oferuje wsparcie prawne i procesowe przeciwko placówkom edukacyjnym i ich dyrektorom.

giphy.com
giphy.com

Dowiedz się więcej z pełnej wersji artykułu.

Polsat News, polsatnews.pl

O akcji dyskutowali również goście Kamila Durczoka w programie „Brutalna prawda. Durczok ujawnia”. „Zabłysnąć” udało się zwłaszcza Robertowi Winnickiemu, liderowi Ruchu Narodowego:

„Tęczowy piątek” to akcja, która zachęca do promowania dewiacji.

Prawda jest taka, że ten eksperyment, który trwa od kilkudziesięciu lat w społeczeństwach zachodnich, dobiega końca ze względów kulturowych i ze względów biologicznych.

giphy.com
giphy.com

TVN24 i tvn24.pl

Z kolei w TVN24 o akcji dyskutowali Krystian Legierski oraz Rafał Dorosiński (przedstawiciel Ordo Iuris). Według Legierskiego:

Takie działania są powodowane liczbą zgłoszeń ze strony młodych ludzi, którzy proszą o informacje, jak poradzić sobie z opresją i wyobcowaniem.

Dorosiński kontrował, twierdząc, że:

to sposób na wejście do szkół, by wpłynąć na proces wychowawczy uczniów

giphy.com
giphy.com

Rozmowa do obejrzenia tu.

Telewizja Republika, telewizjarepublika.pl

Nikt inny, jak sama Małgorzata Terlikowska, ostrzega: UWAGA! Kryć się! Nadciąga „Tęczowy Piątek”. Potem jest tylko ciekawiej, autorka opisuje, czego można dowiedzieć się z zajęć dyskryminacyjnych w szkołach (np. jak narysować transwestytę…), a kończy mocnym apelem do Ministerstwa Edukacji Narodowej:

Organizacje typu KPH mają drzwi otwarte. Szkoły bowiem, według postanowienia byłej minister edukacji, są zobligowane do działań antydyskryminacyjnych, czyli mówiąc wprost mogą na swoim terenie szerzyć homopropagandę. Faktem jest, że do MEN wpływały już skargi na tego typu działania. Obecne kierownictwo resortu wielokrotnie zapewniało, że wycofa szkodliwe zapisy. Jako rodzice czekamy z niecierpliwością na takie działanie. Bo chcemy mieć pewność, że nikt naszym dzieciom wody z mózgu robił nie będzie, nie tylko w „tęczowe piątki”, ale we wszystkie dni tygodnia.

giphy.com
giphy.com

Fronda.pl, Salve TV

Frondy przedstawiać nie trzeba (chcesz zobaczyć, jaka dawka absurdu jest w stanie zmieścić się w jednym artykule – wejdź na dowolny na fronda.pl…), Salve TV to telewizja internetowa Diecezji Warszawsko-Praskiej. I to w jej programie o „Tęczowym piątku” dyskutowało dwóch „ekspertów”: Filip Memches z „Rzeczpospolitej” i Grzegorz Strzemecki, autor książki „Gender – ideologia państwowa Rzeczypospolitej” (WTF?!). Próbka „mądrości” „ekspertów”:

Filip Memches:

Mamy do czynienia z rewolucją queer seksualną. Chodzi o pewne zredefiniowanie norm społecznych, moralnych dotyczących seksualności człowieka, małżeństwa (…) Tu nie chodzi o tolerancję. Chodzi o to, żeby zmieniło się myślenie ludzi.

giphy.com
giphy.com

Grzegorz Strzemecki (o tym, czym według niego jest „queer”):

Queer znaczy tyle, co „dziwny/dziwaczny”. Queer było określeniem pogardliwym na homoseksualistów. Trzydzieści lat temu stworzono ideologię „queer”, środowisk, które postulują afirmację zaburzonych seksualności.

Grzegorz nieźle obstukany w historii tego jednego małego słówka

giphy.com
giphy.com

Dla zachowania właściwych proporcji treści mądrych do idiotycznych link do strony „Lekcja Równości” stworzonej przez KPH, „dedykowanej (…) nauczycielom i nauczycielkom, którzy w trosce o nauczaną młodzież, chcą się dowiedzieć więcej o zjawisku homofobicznej przemocy w szkole”. Miłej lektury, może stamtąd uda się dowiedzieć, jak narysować transwestytę.

A dla KPH i szkół, które wzięły udział w „Tęczowym piątku”: 

giphy.com
giphy.com
(Odwiedzono 280 10, 1 wizyt dzisiaj)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *