Najbardziej inspirujące przemowy LGBT: Dustin Lance Black

Powiedzmy sobie szczerze – oj lubimy mieszankę ciętego języka, dobrego poczucia humoru i wyciskaczy łez. Więc znajdźcie czas, przygotujcie sobie chusteczki, rozsiądźcie się i posłuchajcie wyjątkowych przemów osób LGBT i ich sojuszników. Proszę się tu szybciutko ładnie zainspirować . Bo okazuje się, że homofobia da się leczyć, coming out ma ogromną moc, wiec można i warto go zrobić „na ASAPie”, a potem to już tylko gejowska duma i równe prawa

Coming out historie: Dustin Lance Black tłumaczy po co w ogóle wychodzić z szafy

Dustin to zdobywca Oscara (za scenariusz do filmu Obywatel Milk), partner cudownego Toma Daleya (o którym więcej tutaj) i rewelacyjny mówca (pomińmy na moment drobny szczegół, że Dustin jest super hot ). Skrót jego płomiennej przemowy poniżej, ale lepiej obejrzeć oryginał. Uwaga, łzy nadejdą w 2 momentach.

Niespodziewany coming out

coming out historie
Dustin Lance Black at the 2012 HRC National Dinner, Screenshot z serwisu Youtube

Wychowałem się w religijnym mormońskim domu w Teksasie. Cała moja rodzina pracowała dla wojska – nie najlepsza sceneria na gejowski coming out.

Pewnego razu, gdy w trakcie studiów wróciłem do domu, moja mama przyszła do mojego pokoju, bo chciała pogadać. Chciała pogadać o zasadzie „don’t ask don’t tell”*. Nie podobało się jej, że oto geje i lesbijki mogą ukryć swoją tożsamość i wstąpić do „jej” wojska. Nie podobało się jej, że ci zagubieni grzesznicy mogą być w „jej” wojsku.

*don’t ask, don’t tell (nie pytaj, nie mów) – zasada przez lata obowiązująca w amerykańskim wojsku, która zakazywała osobom nieheteroseksualnym ujawniania swojej orientacji, a dowódcom pytania żołnierzy o ich orientację seksualną. Zasada została uchylona w 2010 roku przez administrację prezydenta Obamy.

Coming out historie
Dustin Lance Black at the 2012 HRC National Dinner, Screenshot z serwisu Youtube

…i gdy moja mama tak mówiła, mówiła i mówiła, czułem jak moja twarz czerwienieje, a oczy wypełniają się łzami. Modliłem się tylko, żeby łzy nie zaczęły spływać po policzkach. Na próżno. Moja mam spojrzała na mnie i w jednej chwili wiedziała juz wszystko. W jej oczach dostrzegłem strach i przerażenie… Tak to zostawiliśmy

Zmiana w podejściu mojej mamy do syna-geja wydarzyła się w ciągu zaledwie jednego wieczoru, gdy poznała prawdziwe historie moich przyjaciół – prawdziwych gejów i lesbijek. To wystarczyło, by obalić wszystkie mity, kłamstwa i stereotypy, które od pokoleń powtarzał kościół i konserwatywne społeczeństwo. Wtedy pomyślałem sobie – jesli taka jest siła naszych osobistych historii, to poświęce swoje życie na ich opowiadanie.

Jak doprowadzić do zmiany w skali całego społeczeństwa?

coming out historie
Dustin Lance Black at the 2012 HRC National Dinner, Screenshot z serwisu Youtube

Po pierwsze, musimy wyjść z szafy i zacząć opowiadać nasze osobiste historie , bo to one mają największą siłę.

Po drugie, musimy zmienić narrację na temat osób LGBT. A zrobimy to wspierając organizacje walczące o nasze prawa i równość. Więc musicie dawać im pieniądze, więcej pieniędzy i jeszcze więcej pieniędzy.

Po trzecie, nie wolno nam już nigdy nikogo z naszych braci i sióstr LGBT wykluczyć i zostawić na marginesie.

A całe płomienne przemówienie poniżej

(Odwiedzono 647 10, 1 wizyt dzisiaj)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *